Podľa názvu by sme predpokladali, že červené víno sa vyrába z červeného hrozna, ale nie je tomu tak. Červené víno sa vyrába z hrozna modrej alebo fialovej farby. Na rozdiel od výroby bieleho vína sa hrozno vždy odstopkováva.
Pri drvení hrozna vzniká z hroznovej šťavy, dužiny hrozna a šupiek takzvaná kaša. Alkohol vo víne pochádza z činnosti kvasiniek, ktoré sa pridávajú alebo absorbujú zo vzduchu a premieňajú cukry na alkohol. Ten zase uvoľňuje zo šupky typickú červenú farbu a aromatické látky. Keďže počas tejto doby macerácie sa do muštu prenesú aj horké triesloviny zo šupiek a semien, trvá často len niekoľko hodín.
V prípade červeného vína prebieha lisovanie až po začatí procesu fermentácie. Ak sa víno po lisovaní uskladní v drevených sudoch a tam sa ďalej rozvíja, absorbuje arómu dubového dreva.
Červené víno sa podáva pri teplote 16 až 18 °C, pričom staršie vína sa odporúčajú pred servírovaním dekantovať, čiže fľašu pred konzumáciou na istý čas otvoriť, alebo víno preliať do karafy a nechať ho dýchať. Červené víno sa hodí k tmavému mäsu, steaku, cestovinám a tvrdému syru.