DOMAINE BERTHOUMIEU - vinárstvo

 
DOMAINE BERTHOUMIEU - vinárstvo - Francúzsko - Madiran - mapa

krajina
Francúzsko
oblasť
Madiran
vinári
Damien Sartori
odroda hrozna
Tannat, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinenc, Petit Manseng, Gros Manseng, Petit Courbu
webstránka vinárstva

 


DOMAINE
DOMAINE BERTHOUMIEU - vinice
DOMAINE BERTHOUMIEU - sídlo vinárstva
DOMAINE BERTHOUMIEU - sudy vína

„Najvýraznejšie z toho, čo juh Francúzska ponúka v neuveriteľnom pomere ceny a výkonu“, „Charles de Batz… jedno z najosobitejších, najcharakteristickejších červených vín na svete“, „vinárstvo na vrchole apelácií“ – to je len niekoľko titulkov z nespočetných chválospevov a ocenení pre DOMAINE BERTHOUMIEU.

Spoločnosť DOMAINE BERTHOUMIEU s rozlohou 25 hektárov (150 000 fliaš) založil v roku 1850 Virgile Dutour v mestečku Viella. V 90. rokoch ju prevzali Marie-Line & Didier Barré a teraz ju spravujú dve sestry, Claire a Marion Bortolussi.

Dvadsať hektárov je vysadených červenými odrodami Tannat (80 %) a Cabernet Sauvignon, zvyšných päť bielymi odrodami viniča. Vinič má v priemere 25 rokov, ale existujú aj parcely, ktoré majú 85-90 rokov. V pivnici pracuje známy enológ Damien Sartori spolu s bývalým majiteľom Didierom Barrém.

Typickejším vinárstvom pre región Madiránu, ktorého klíma je ovplyvnená atlantikom, by ani iné ako DOMAINE BERTOUMIEU nemohlo byť. Je jednou z najstarších spoločností v apelácii. Svoje remeslo tu vycibrilo päť generácií vinohradníkov. Vinárstvo je v srdci domova slávneho mušketiera Ľudovíta XIV., Charlesa de Batz de Castelmore, Comte d’Artagnan. Jeho život je považovaný za vzor a inšpiráciu pre slávnu fiktívnu postavu Alexandra Dumasa.

DOMAINE BERTHOUMIEU produkuje ambiciózne vína, ktoré spájajú osobnosť, identitu a rovnováhu.

Ponuka vína vinárstva DOMAINE BERTHOUMIEU