SIEUR D’ARQUES - vinárstvo

 
SIEUR D’ARQUES - vinárstvo - Francúzsko - Languedoc-Roussillon - mapa

krajina
Francúzsko
oblasť
Languedoc-Roussillon
vinári
Gilles Tremeges
odroda hrozna
Chardonnay, Mauzac, Chenin Blanc, Merlot, Syrah, Grenache, Pinot Noir
webstránka vinárstva

 


SIEUR D’ARQUES - logo vinárstva
SIEUR D’ARQUES - vinica
SIEUR D’ARQUES - zber hrozna
SIEUR D’ARQUES - vínna pivnica

Celá kolekcia vinohradníckeho družstva SIEUR D’ARQUES z Limouxje presvedčivá. Dokonca aj lacná odrodová rada “Aimery” ponúka úžasnú a stálu kvalitu. SIEUR D’ARQUES sa stal známym vďaka jemným crémantom radu 1531 – základom ich tvorby sú prísne špecifikácie vlastných AOP Crémant de Limoux.

Chardonnay tiež hrá dlhú a dôležitú úlohu v Limoux: Štyri zásadne odlišné terroir pre Grand Chardonnay sa nazývajú Océanique, Haute-Vallée, Autan a Mediterranéen – sú klasifikované ako AOP Limoux Blanc. Nezvyčajné pre družstvo je, že vína sa vyrábajú na parcelách oddelene podľa vinohradu a vinára. Je úžasné, aké spektrum burgundského výrazu produkuje Chardonnay tu na úpätí Pyrenejí medzi Atlantikom a Stredozemným morom. Rôznorodosť terroir sa odráža vo všetkých vínach.

SIEUR D’ARQUES má s výrobou šumivých vín dlhoročné skúsenosti, keďže zdokumentovaným miestom prvého šumivého vína je opátstvo St. Hilaire neďaleko Limoux. V roku 1531 si miestni mnísi pochutnávali na náhodne objavenej „Blanquette de Limoux“. Dnes maloobchodníci nájdu jeden z najlepších crémantov vo Francúzsku v crémante „Grande Cuvée 1531“. Vrcholom je „Grande Cuvée 1531 Réserve“. Cuvée – výlučne zo starších vinohradov, prevažne Chardonnay, niektoré Chenin Blanc a Mauzac – dozrieva 18 mesiacov na kvasinkách a následne vo fľaši. Príchute ako hruška, broskyňa, toast a maslo, z nich robia skutočnú rezervu.

Vrcholom roka pre SIEUR D’ARQUES a celý región Limoux je medzinárodne uznávané podujatie „Toques & Clochers“. Ide ostretnutie najlepších hviezdnych šéfkuchárov Francúzska s mnohými obchodníkmi s vínom a odborníkmi v gastonómii z celého sveta. Pozvaní hostia dražia najlepšie sudy „Grand Chardonnay“ a výťažok dražby je použitý na obnovu kostola v spádovej oblasti družstva. V záverečnom galavečeri sa do neskorých nočných hodín stretávajú vinári, kuchári a obchodníci s vínom.

Ponuka vína vinárstva SIEUR D’ARQUES