dekantácia červeného vína
O víne

Dekantácia vína

 

Odborníci na víno vedia, že niektorým vínam prospieva trocha času v karafe. Existuje ale aj viacero aspektov, ktoré hovoria v prospech dekantácie vína, ktorej účelom je oddelenie usadenín, alebo prevzdušnenie vína. V tomto prehľade nájdete množstvo cenných informácií o dôležitom kroku medzi odkorkovaním a vychutnaním si vína.

Čo je to dekantácia a aký má význam?

Ako sme už spomínali, ide pri dekantácií o oddelenie usadenín, alebo prevzdušnenie vína. Ak chcete víno dekantovať, pomaly ho prelejete z fľaše do inej nádoby, takzvaného dekantéra. Je dôležité, aby usadenina (minerálny kameň) vo vnútri fľaše na víno nepretiekla do nádoby, ale zostala vo fľaši. Ako vlastne karafa vyzerá, sa nedá všeobecne odpovedať. Väčšina nádob sa však skladá z oválnej časti, ktorá prechádza do užšieho hrdla.

3 výhody dekantácie

dekantácia červeného vínaPrvá výhoda: Oddelenie usadeniny vína optimalizuje kvalitu

Dekantovaním vína znalci oddeľujú usadeninu od tekutiny. Sediment pozostáva z prírodných suspendovaných látok, ktoré sa počas skladovania hromadia na dne fľaše. Červené vína obsahujú takéto usadeniny v osobitnej miere. V zásade sediment nie je škodlivý, ale má potenciál ovplyvniť chuť vína. Navyše „omrvinky“ v ústach sú nepríjemné.

Druhá výhoda: kyslík zlepšuje chuť

Pobyt vína v dekantéri je spojený s kontaktom s kyslíkom. Toto prevzdušnenie, ktoré umožňuje vínu „dýchať“, zlepšuje chuť tým, že triesloviny sú prístupnejšie, a tým sa umožňuje rozvoj chutí a vôní. Vyparujú sa aj nežiaduce plyny, ktoré mohli vzniknúť počas doby, keď bolo víno bez výraznejšieho kontaktu s kyslíkom. V dekantéri získava víno individuálny výraz.

Tretia výhoda: Dekantácia často pomáha pri poškodených korkoch

Dekantácia vína má potenciál zachrániť pôžitok v prípade poškodeného korku. Ak sa pri otváraní fľaše poškodí korok, môže sa stať, že malé kúsky korku skončia vo víne. Pomocou dekantéra je potom možné oddeliť depot od vína a tiež odstrániť zvyšky korku.

dekantácia bieleho vínaKtorým vínam prospieva dekantácia?

Zastaraný mýtus tvrdí, že sa oplatí dekantovať iba červené vína. Ale nie je to tak. Či sú to mladé, alebo zrelé, červené, alebo biele vína: takmer všetkým vínam prospieva, keď sú v dekantéri. Dekantácia je obzvlášť dôležitá, ak ide napríklad o mladé a silné červené vína s intenzívnymi tanínmi. Odborníci neodporúčajú dakantáciu pri šumivých vínach. Šumivé vína totiž v dekantéri strácajú svoj jemný charakter a jemnú perlivosť. Vďaka tomu po krátkom čase chutia zatuchlo.

Aký je rozdiel medzi dekantérom a karafou?

Otázka, ktorá sa často objavuje: Je možné použiť namiesto dekantéru karafu? Toto popierame. Hoci aj karafy sú nádoby na víno, karafa slúži len na podávanie vína. Na druhej strane dekantér je špeciálne tvarovaný a podporuje tak rozumné prevzdušňovanie. Karafy to nedokážu.

Dekantovanie vína: pokyny a tipydekantácia červeného vína

Dôležitým cieľom pri dekantácií vína je, aby usadenina zostala vo fľaši. Proces nalievanie do dekantéru končí, akonáhle pevné látky dosiahnu úzke miesto. Pred dekantáciou je dôležité zvážiť skladovanie fľaše. Ak celý čas stála vzpriamene, nič nebráni okamžitému štartu. Pri vodorovne uložených fľašiach sa však pevné látky zhromažďujú na strane steny fľaše. Preto sa oplatí dať fľašu do zvislej polohy aspoň deň pred pitím.

Každý, kto tento manéver ešte nevykonával, sa môže cítiť neisto. Tu je pár inštrukcií na dekantáciu vína :

  • Fľašu opatrne otvorte pomocou vývrtky, alebo odstráňte skrutkovací uzáver.
  • Teraz jemne nakloňte fľašu hrdlom smerom k dekantéru. Spodná časť fľaše by spočiatku nemala presiahnuť sklon 45 stupňov. Je tiež dôležité držať fľašu opatrne, aby usadenina zostala nehybná.
  • Potom víno opatrne a rovnomerne nalejte do nádoby bez toho, aby došlo k prudkému striekaniu. Otvor fľaše by mal vždy poskytovať určitý priestor na výmenu vzduchu. Venujte pozornosť tomu, ako sa sediment správa pri nalievaní.
  • Hneď ako sediment dosiahne hrdlo fľaše, opatrne postavte fľašu do zvislej polohy, chvíľu počkajte a začnite znova. Dekantácia je dokončená, keď spolu s kalmi zostane na spodku fľaše cca. tridsať mililitrov vína.

Ako dlho dekantovať víno? dekantácia bieleho vína

Ako dlho by sa malo víno dekantovať, kým si ho vychutnáte, závisí od individuálnych vlastností vína. Odporúča sa  aspoň 15 až 30 minút, hoci pri ťažkých a neperlivých vínach môže byť opodstatnených aj niekoľko hodín. Víno by nemalo zostať v karafe dlhšie ako 18 hodín.

 

Pridaj komentár