MONTE ZOVO - vinárstvo

 
MONTE ZOVO - vinárstvo - Taliansko - Venetien - mapa

krajina
Taliansko
oblasť
Venetien
vinári
Diego Cottini
odroda hrozna
Corvina Veronese, Corvinone, Rondinella, Molinara, Pinot Grigio, Turbiana
webstránka vinárstva

 


MONTE ZOVO - logo vinárstva
MONTE ZOVO - vinice
MONTE ZOVO - zber hrozna
MONTE ZOVO - vínna pivnica

MONTE ZOVO je názov kopca v zázemí Lago di Garda neďaleko obce Bardolino a vinárstva, ktoré je na tomto kopci už takmer sto rokov a patrí rodine Cottini. Zakladateľ Carlo Cottini a jeho potomkovia zo štyroch generácií vybudovali v súčasnosti 140 hektárov vlastných viníc. Vinárstvo na kopci je centrom kreativity a zároveň sídlom firmy. Samotné vinice sa rozprestierajú v troch regiónoch Veneto: Severne od Bardolina sa nachádza Caprino Veronese Estate, na úpätí známeho Monte Baldo. Na kamenistých morénových pôdach v nadmorských výškach do 900 metrov tu rastie Sauvignon Blanc, Pinot Nero a vinič pre Bardolino – Corvina, Rondinella a Molinara.

Druhá usadlosť, Sirmione Estate, sa nachádza južne od jazera Garda a využíva sa na pestovanie približne 30 hektárov odrody Turbiana, z ktorej sa vyrába obľúbená Lugana. Napokon tretia oblasť sa volá Tregnagno a nachádza sa v rovnomennej dedine vo východnej Valpolicelle. Miestne vinič produkuje vysokokvalitné Valpolicella, Ripasso a Amarone.

MONTE ZOVO sa stal známym koncom 90-tych rokov vďaka nápadu Diega Cottiniho: vzhľadom na absenciu hniloby alebo napadnutia hubami na jeho vysokohorských viniciach pri Caprino Veronese a inšpirovaný metódou Appassimento na výrobu Amarone sa rozhodol použiť červené hrozno až po zbere prvého mrazu a následnému sušeniu na slamených rohožiach – takzvané dvojité sušenie. Výsledkom bolo víno, ktoré Diego Cottini opisuje ako „energické, s osobnosťou terroir“. Zrodilo sa nezávislé víno „Calinverno“.

Synovia Diega Cottiniho, Michele a Mattia, sú teraz zodpovední a pokračujú v tejto myšlienke. Postoj skutočnej rodinnej firmy, dlhodobé uvažovanie a jasné rozdelenie ponuky do niekoľkých kvalitatívnych úrovní, ktoré sa jednoznačne odlišujú od rozšírenej, lacnej vinárskej monotónnosti Benátska, nás motivujú prezentovať MONTE ZOVO aj u nás na Slovensku.

Ponuka vína vinárstva MONTE ZOVO