vianoce
O víne

Aké víno na vianočné sviatky ?

Možno si robíte pred Vianocami to-do listy čo všetko treba ešte prichystať, vybaviť , nakúpiť… A pri kontrole zbadáte, že vám chýba víno na Vianoce.  V tom prípade Vám vieme  poradiť. Pripravili sme pre vás malého vianočného sprievodcu. To znamená, že cez sviatky budete mať doma vždy tie správne vína a so skvelými vínami môžete pohostiť svojich blízkych a známych.

Či už ako darček alebo ako príloha k jedlu – s nasledujúcimi vínami budete zaručene dobre pripravený na vianočný čas!

Červené víno k honosnej vianočnej večeri

V adventnom a vianočnom období každoročne dominujú farby červená a zelená. Rovnako je to aj s červeným vínom. V jesenných a zimných mesiacoch sa pijú predovšetkým vína z červenej odrody viniča. Existuje na to viacero dôvodov. Červené víno sa na jednej strane väčšinou nepodáva vychladené, čiže je izbovej teploty, čo v zime robí dobre nášmu hrdlu a na druhej strane, často sa ťažšie červené vína podávajú k jedlám, ktoré sú bežnejšie v zime. Vianočná večera je totiž vo väčšine domácností veľmi honosná. Hus, kapor, fondue či varené hovädzie mäso patria medzi klasické vianočné jedlá a báječne sa k nim hodia červené vína.

Šampanské, pretože je čo oslavovať!

Bez ohľadu na to, či šampanské pijete cez vianočné sviatky ako aperitív, alebo ho podávate hosťom ako sekt na Silvestra, do 24. hodiny by ste si určite mali zaradiť kvalitný sekt.

Lebo bublinky osviežia, dobre chutia a vždy keď potrebujete poslúžia ako darček.

Môžeme odporučiť Crémant de Limoux Grande Cuvée 1531.

Milovníci bieleho vína

V každej rodine a v každom kruhu priateľov existujú ľudia, ktorí vždy uprednostňujú biele víno pred červeným. Z tohto dôvodu je vhodné zamerať sa aj na tento druh vína pri výbere vín. Počas vianočného obdobia je najlepšie vychutnať si ťažšie biele vína, ako je napríklad Villa Blance Chardonnay od Calmel & Joseph, alebo skbvelý rízling od Olivera Zetera Weilberg.

Sladké dezertné víno na vianočné hodovanie

Vianoce a koláčiky sú dve neoddeliteľné entity. Sviatočné prejedanie by nebolo také niečo, keby neexistovalo také nespočetné množstvo druhov sladkostí. A áno, aj k dezertu je ideálne víno. Napríklad Villa Chambre d´Amour od Lionela Osmina je vhodné víno ako klasické dezertné víno.

Pridaj komentár