Apúlia
O víne

Talianske víno Primitivo

Primitivo, známe červené víno z Talianska, osloví naše chuťové bunky jemným spôsobom. Presvedčí výraznou červenou, ovocno-korenistou vôňou a guľatou chuťou. Primitivo nemá nič spoločné so slovom „primitívne“, čo znamená „jednoduché“. Primitivo pochádza z talianskeho „prima“ a znamená „skoré, prvé“. A to dáva tomuto červenému vínu z Apúlie jeho meno.

Slnkom zaliatom podnebí dozrievajú bobule Primitiva skôr ako väčšina odrôd viniča. Táto „diva“ medzi odrodami hrozna si aj veľa od vinára vyžaduje. Jej bobule dozrievajú nepravidelne. Preto je vinár počas zberovej sezóny nútený Primitivo zberať viackrát. Po dokončení práce vo vinohrade dotvára  svoje remeslo v pivnici a milovníci vína sa potom pri kúpe Primitiva potešia jeho iskrivej červenej farbe, bohatému buketu a výbušnej chuti.

primitivoPrimitivo a Zinfandel – rovnaká odroda hrozna, dva príbehy?

Odroda hrozna Primitivo sa v posledných rokoch stala skutočnou trendovou odrodou hrozna. Nielen preto, že talianske vína sú opäť veľmi obľúbené, ale aj preto, že kalifornský náprotivok Zinfandel pred dvoma desaťročiami začal svoje triumfálne ťaženie v Európe. Zinfandel a Primitivo zdieľajú rovnaký pôvod, ale nie úplne rovnaké gény. Hoci sa Primitivo z Apúlie dlho považovalo za autochtónnu (pôvodnú) odrodu viniča, nepochádza z Talianska – ale ani z USA.

Hraničný prechod: Pôvod Primitivo

Odroda hrozna Primitivo je pôvodom z Chorvátska, neďaleko maďarských hraníc. Chorvátski vinári ich tu pestujú už mnoho storočí pod názvom „Crljenak kaštelanski“. V preklade Crljenak kaštelanski znamená „červenkastý“. Iným názvom tejto odrody hrozna je “Tribidrag”. Odroda hrozna sa potom cez Maďarsko dostala do Rakúska, kde ju miestni nazývali Zierfandler. Odrodu hrozna však zvyčajne používali iba na stolové víno. V polovici 19. storočia sa odroda hrozna Crljenak kaštelanski dostala do Kalifornie, kde ju začali pestovať vo svojich vinohradoch a tak pomohli vínu získať medzinárodné renomé pod názvom Zinfandel.

vinice v ApúliiPrimitivo v Taliansku – červené víno s množstvom charakteru

V Taliansku pestujú vinohradníci Primitivo už 250 rokov. Odroda hrozna je klonom chorvátskeho Tribidragu. Primitivo sa líši od Zinfandelu veľkosťou a tempom dozrievania. Na talianskom viniči Primitivo dozrievajú menšie bobule, ktoré sú pripravené na zber skôr ako na zámorskom bratovi. Skorá zrelosť inšpirovala mnícha a botanika Francesca Filippa Indellicatiho pri výbere mena. Vhodne ich nazval „Primativo“. Ale ľudová reč rýchlo zmenila primativo na primitivo. Najdôležitejšou pestovateľskou oblasťou je Apúlia. Tu pôsobil v roku 1799 spomenutý Francesco Filippo Indellicati, ktorý žil v Gioia del Colle. Preto sa turisti a milovníci vína z času na čas stretávajú s názvom „Primitivo di Gioia”.

Chránený pôvod pre Primitivo

V Apúlii sa Primitivu darí hlavne v Mandurii a na polostrove Salento. Chránený pôvod Apulian Primitivo je rozdelený do nasledujúcich úrovní kvality v zostupnom poradí:

  • Primitivo di Manduria Dolce Naturale
  • Primitivo di Manduria Riserva
  • Primitivo di Manduria
  • Primitivo Salento
  • Primitivo di Puglia IGT
  • Primitivo Doppio Passo

vinice v ApúliiČím sa vyznačuje Primitivo di Manduria

Primitivo di Manduria je prvé DOCG víno z Apúlie. Povinné je stopercentné hrozno Primitivo. Okrem toho sa hrozno pred vinifikáciou mierne vysuší, ako pri Amarone alebo Valpolicella. Tento postup sa nazýva Appassimento.

Naturale zreje o niečo dlhšie ako Primitivo di Manduria a zvyčajne sa plní do fliaš v júni, rok po zbere. Má väčšiu zvyškovú sladkosť ako jeho príbuzný DOC a výrazne sýto červenú farbu.

Primitivo di Manduria má mimoriadne dobrú povesť. V roku 1974 získal najsevernejší rastúci región Apúlie, Manduria, oficiálne štatút DOC. Víno tejto kvality pozostáva z 85 percent hrozna Primitivo. Väčšina vinohradníkov ho však vinifikuje ako jedinú odrodu. Na trh ide v marci po zbere úrody.

Riserva zreje minimálne ďalšie dva roky, z toho minimálne deväť mesiacov v drevených sudoch.

Primitivo Salento: Cesta na taliansky juh

Salento je pätou krajiny obklopenej Jadranským morom. Región Salento dokonca presahuje pätu talianskej čižmy. Odrodu hrozna tu charakterizuje stredomorské podnebie s teplými letami a miernymi zimami. Krajina pobrežného regiónu je úrodná a bohatá na vápencové svahy. Okrem hrozna tu rastú aj paradajky, olivy a mandle.

Primitivo Doppio Passo: Veľké víno za málo peňazí

Doppio Passo Primitivo Salento zaujme zvláštnym množstvom vôní a farieb. Priatelia Primitiva milujú tmavé, husté a jemné Doppio Passo. Vďaka dvojitému zberu a dvojitému kvaseniu sa prezentuje harmonicky oblým telom.

San Marzano

Známe vinárstva z Apúlie

V Apúlii vinohradníci (spolu so Sicíliou) vyrábajú viac vína ako v ktorejkoľvek inej talianskej vinohradníckej oblasti. Obrovský objem výroby priniesol vinohradníckej oblasti názov európska vínna pivnica. Štyri známe vinárstva, o ktorých by mal vedieť každý znalec Primitiva, sú: Pendio Antico, Montedidio, Cantine San Marzano a Vigneti del Salento.

Pendio Antico

Pendio Antico sa nachádza v údolí Valle d’Itria. Mikroklíma vo vinohrade je pre Primitivo ideálna. Cez deň je sucho a teplo, v noci vinič pohladí jemný vánok. Vinár Benedetto Lorusso pomocou Pendio Antico Primitivo di Manduria a Riserva priviedol starú vinicu späť k životu a vnáša kúzlo Apúlie do pohárov milovníkov červeného vína.

Montedidio

Vinárstvo Montedidio je ešte dosť mladé. Spravuje ho bývalý pivničný majster San Marzana, Mario Ercolino. Hviezdny vinár  sa tu usadil v regióne Kampánia. Jeho vína však nepochádzajú len z tohto regiónu, ale aj zo Sicílie a Apúlie. Primitivo je popri Cabernet a Merlot jedným z vín, ktoré Ercolino vytvára predovšetkým pre mladšie publikum.

San Marzano

Svetoznáme vinárstvo San Marzano pozná každý milovník Primitiva. Meno Cantine San Marzano dalo mestečko San Marzano di San Guiseppe. Vinárske družstvo by chcelo využiť potenciál Apúlie a urobiť z vinárstva jedno z popredných v Salente. San Marzano Primitivo di Manduria, Riserva a Sessantanni Primitivo dokazujú, že vinohradníci už prekročili svoj cieľ. Šesťdesiatročný vinič, ktorý má len nízku úrodu, ale dáva koncentrované ovocie, charakterizuje špičkové víno „Sessantanni“.

Vigneti del Salento

Vinárstvo Vigneti del Salento je pomenované podľa polostrova Salento, päty talianskej čižmy. Okrem Negroamaro, Malvasia Nera a Verdeca tu vinohradníci lisujú predovšetkým vynikajúce vína Primitivo. Okrem Oversettanty sa čapuje Primitivo Puglia a známe Primitivo di Manduria Zolla. Červené vína sú temperamentné a presvedčia silnými arómami.

Typické Primitivo – všetky majú jedno spoločné

Víno Primitivo má silný charakter. V závislosti od toho, či ide o Salento, Primitivo Puglia IGT, Manduria DOC, Naturale DOCG, alebo Doppio Passo, farba a chuť sa líšia, alebo zintenzívňujú.

K akým jedlám a príležitostiam sa Primitivo hodí?

Červené víno Primitivo z Apúlie so svojím šťavnatým bobuľovým ovocím, jemným tanínom a miernou kyselinkou je ideálnym doplnkom k jedlu. Zatiaľ čo Salento Primitivo sa hodí k cestovinám a pizze, Primitivo di Manduria sa hodí ku grilovanému jahňaciemu mäsu, výdatnej mäsovej omáčke, alebo jedlám s kapustou. Na druhej strane sladké Primitivo di Manduria Dolce Naturale sprevádza syr, mandle a pečivo, alebo spríjemní večer aj ako digestív. Primitivo sa hodí na každú príležitosť. Pretože ako talianska trendová odroda hrozna číslo jeden inšpiruje takmer každého milovníka vína. Vďaka tomu je ideálnym červeným vínom na veľké aj menšie akcie – od záhradných párty až po svadby. Samozrejme, odroda hrozna poteší aj ako sólista.

Pridaj komentár