SAN MARZANO - APULIEN - vinárstvo

 
SAN MARZANO  - vinárstvo - Taliansko - Apulien - mapa

krajina
Taliansko
oblasť
Apulien
vinári
Caterina Bellanova, Davide Ragusa
odroda hrozna
Primitivo, Negroamaro, Malvasia Nera, Chardonnay, Verdeca, Fiano
webstránka vinárstva

SAN MARZANO - logo vinárstva
SAN MARZANO - APULIEN - sudy s vínom
SAN MARZANO - APULIEN - sudy s vínom
SAN MARZANO - APULIEN - zber hrozna

Vinári zo SAN MARZANO VINI sa už dlho tešia prvotriednej povesti spoľahlivého zdroja veľmi obľúbených vín z Mezzogiorna. Kooperácia s 1500 vinohradníkmi, ktorí obrábajú 1200 hektárov viníc je dôležitým ekonomickým faktorom v inak neprosperujúcej oblasti Apúlie na juhu Talianska.

Ekonomicky na pevnom základe boli vykonané veľké prestavby a prístavby suterénu. Nadšenie a odhodlanie priateľského tímu okolo prezidenta Francesca Cavalla, režiséra Maura di Maggia, pivničného majstra Maria Ercolina a koordinátora Salvatora Ricciardiho sú chytľavé a inšpirujúce.

Spracovávané odrody hrozna sú väčšinou autochtónne rastliny, napríklad Fiano alebo Verdeca ako biele odrody, Malvasia Nera, Primitivo a Negroamaro ako červené odrody. Pôdy v okolí Taranta sú celkom jedinečné: chudobné na živiny, väčšinou vápencové skaly s iba malou vrstvou humusu, čo prispieva k prirodzenému zníženiu výnosu (priemerne 7 000 kg/hektár, pri Primitivo „Sessantanni“ iba 3 000 kg/hektár). Kvôli intenzívnemu slnečnému žiareniu a častému sirocco – teplému, suchému vetru z Afriky – nedochádza takmer k žiadnemu zamoreniu hmyzom či hubami. Tým odpadá používanie chemických pomôcok a zaručuje prirodzené pestovanie hrozna. Terroir Apúlie opisujú miestni vinohradníci výstižnými slovami „Sole, Terra e Vento“ (slnko, zem a vietor). Mimoriadne cenné sú veľké množstvá 60 až 70 ročných viníc Primitivo, ktoré sú veľmi málo výnosné a dodávajú hrozno pre veľké Primitivos „Sessantanni“ a „Anniversario 62“.

Sviežosť a ovocnosť bielych vín a hojnosť ovocia a teplo červených vín presvedčia vo všetkých kvalitatívnych a cenových reláciách. Červené vína napriek svojej koncentrácii vykazujú konzistentne prítomné taníny a sú veľmi vyvážené. Vždy pochopiteľné, no nikdy nie nudné. Európske vína so zámorským charakterom! S vlajkovou loďou a najvyhľadávanejšími vínami „I Migliori“ dostanete z fľaše do pohára celé slnko Apúlie: jemné, vanilkové ovocné arómy so skutočným nádychom. “Sessantanni” a “Anniversario 62” sú každý 100 percentný Primitivo, pričom ten druhý mohol zostať v dreve o šesť mesiacov dlhšie, čo mu dáva peknú, o niečo jemnejšiu štruktúru.

Ponuka vína vinárstva SAN MARZANO – APULIEN